FERETİKO VE RİZE BEZİ TARİHÇESİ

Geleneksel Rize Bezi dokumacılığını teşkil eden Feretiko

Geleneksel Rize Bezi dokumacılığını teşkil eden Feretiko’nun M.Ö dönemlerde bölgeye hâkim olmuş olan İskitler tarafından Rize’ye kazandırıldığı bazı tarih kaynaklarında geçmiştir. Ancak Rize’mizde Kendircilik altmışlı yıllardan sonra Çay tarımı hâkimiyeti başladığı için Kendir üretimi tamamen kalkmıştır. Ayrıca Rize’de bu Kendirin üretimi de yasaklanmıştır. Çünkü Kendirin vermiş olduğu tohum farklı maksatlarla kullanılmaktaydı. Devlet o dönemlerde bu


Geleneksel Rize Bezi dokumacılığını teşkil eden Feretiko’nun M.Ö dönemlerde bölgeye hâkim olmuş olan İskitler tarafından Rize’ye kazandırıldığı bazı tarih kaynaklarında geçmiştir. Ancak Rize’mizde Kendircilik altmışlı yıllardan sonra Çay tarımı hâkimiyeti başladığı için Kendir üretimi tamamen kalkmıştır. Ayrıca Rize’de bu Kendirin üretimi de yasaklanmıştır. Çünkü Kendirin vermiş olduğu tohum farklı maksatlarla kullanılmaktaydı. Devlet o dönemlerde bu bölgede Kendir ekimini de yasaklamıştı.

Fırat Rize Bezleri adı altında 1965 yılında Hasan FIRAT manifatura işinden vazgeçmiş yöresel Dokuma bezi olan Rize Bezi imalatına 1965 yılında başlamıştır. O tarihlerde Kendir olmadığı için Rize Bezi pamuktan yapılmaya başlanmıştır. Şimdilerde çok şükür Rize Bezi artık bir tekstil markası olmuştur. Ayrıca son yıllarda el dokumacılığında devletin katkılarıyla dokumacılık kursları açılmış Rize’de her eve bir el dokuma tezgâhı kurulma projesi devlet tarafından teşvik edilmiştir. Kendir üretimi Rize’de tekrardan üretilirse Rize’de el dokuması sektöründe tam bir tekstil patlaması yaşanır. Çaydan sonra alternatif bir geçim sektörü haline gelir. Bence Rizelinin kurtuluşu da buradadır.

Her yıl Rize’de bu konuda, Halk eğitimin vermiş olduğu kurslara gençlerimizin Tevessül etmesini gönülden arzu etmekteyiz. Rize Bezi kumaşını Rize’de üç özel sektör bu tarihe kadar taşıdı. Amacımız Rize Bezini hak ettiği yere getirmektir ve markalaştırmaktadır. Kendir ipliğinin ithal olarak Rize’ye kazandırılmasında Halk Eğitim kurslarına kendir ipi temininde Firmamız Fırat Rize Bezlerinin çok büyük katkısı vardır. İnşallah Rize’de 5,000 hedef konulan el tezgâhı sayısına ulaşır. Ve Rize’mizin çaydan sonra ikinci büyük sektörü haline gelir. Ve Rize Bezi hak ettiği yeri alır. Ve Rize’miz kazanır. Bu sektörde olan Herkese üstün başarılar dileriz.

realted Post

FIRAT RİZE BEZLERİ

Geleneksel Rize Bezi dokumacılığını teşkil eden Feretiko

Bizden Haberler

FIRAT RİZE BEZLERİ

Geleneksel Rize Bezi dokumacılığını teşkil eden Feretiko

MAĞAZAMIZ